Koszty wywozu odpadów. Odpowiedź na pytanie

  6 lipca 2020, 11:16  

W nawiązani do opublikowanego ostatnio Ogólnego Regulaminu określającego zasady gospodarki odpadami dostajemy sporo pytań i komentarzy w sprawie. Jako przykład wklejam pytanie jednego z naszych użytkowników z pytaniem, które pewnie zadało by wielu z Was:

Dlaczego nasz Ogród płaci tak horrendalną stawkę za wywóz śmieci 245 zł od działki??? Sąsiadujące z nami ogrody np. RÓD Pod Borem według informacji na ich stronie płacą 40 zł od działki, a ROD Chmielniki 75 zł. Może warto, aby nasz Zarząd zorientował się u sąsiadów, co zrobić, aby wynegocjować podobne stawki. Płacimy 4-krotnie więcej, a w tej cenie nawet nie ma pojemnika na bio odpady. Niestety nasze kompostowniki mają też ograniczone możliwości, a poza tym przy działce, która w większości jest obsadzona trawą nie mamy gdzie rozsypywać powstałego z kompostownika nawozu. Płacąc 245 zł niezrozumiałe jest, abyśmy bio odpady wywozili we własnym zakresie.”

Odpowiedź zarządu:
W odpowiedzi na koszty związane z wywozem odpadów w innych Ogrodach informuję, ze przywołane stawki sa stawkami ubiegłorocznymi, a aktualne koszty wywozu w 2020 roku są takie same w przypadku Ogrodu Chmielniki korzystają z tego samego wywozu Remondisem i dokładnie tych samych stawek za kontener/ i wagę, a w przypadku przywoływanego Ogrodu Pod Borem korzystają z drugiej firmy dopuszczonej przez Gminie do obsługi na tym terenie tj. Corimpu i tu stawki sa znacznie wyższe. Dla informacji przed podpisaniem umowy na wywóz dokonaliśmy szczegółowej analizy ekonomicznej oraz prowadziliśmy rozmowy i negocjacje wybraliśmy najkorzystniejszą opcje reszta to niestety wynik świadomości naszej społeczności działkowej. Dla przykładu w Ogrodzie pod Borem pierwszy pojemnik podstawiono dopiero w czerwcu i nikt nie miał pretensji, ze go nie ma, Ogród ma 169 działek a nasz 196 czyli 27 działek mniej, im wystarcza pojemnik o połowę mniejszy od naszego wywożą go dwa razy w miesiącu, a my mamy największy pojemnik 1000 i wywozimy go raz w tygodniu i jak tu nie mówić o świadomości użytkowników. Ponad to w porównywanym ogrodzie nie ma takiego gospodarza co tak dba o porządkowanie odpadów wrzuca do kontenera pozostawione prze niechlujnych działkowców przy pojemniku odpady w tym takie które wg ustawy nie kwalifikują się do pojemnika takiej obsługi nie serwuje żaden Ogród. Przywoływane Ogrody dokonają rozliczenia obciążeń za wywóz śmieci i użytkownicy będą dopłacać i wtedy można będzie porównać koszty. W żadnym z przywoływanych Ogrodów nie są podstawiane pojemniki na zielone czy Bio ponieważ Firmy obsługujące prowadza selekcje wewnętrzna u siebie i takiej oferty nie mają. Także w tych ogrodach oraz w innych z którymi jestem w kontakcie nie podstawia się kontenerów, czy w innej formie nie zapewnia wsparcia przy odpadach zielonych. W tej sprawie zarządy Ogrodów sa zgodne, że naruszało by to podstawowe zasady Regulaminu. W mojej ocenie zamiast żądać od zarządu realizacji tego co jest nieuzasadnione społecznie i niezgodne z Regulaminem warto by rozważyć opcje dogadania się kilku zainteresowanych i wynajęcia rębaka do gałęzi, lub jego zakupu. Koszt takiego urządzenia nie jest wysoki bo zaczyna się od ok.300 zł, a jest ekologiczne i daje możliwość wykorzystania zrębków.